Aktualności

Spotkanie projektowe Opportunity w Hiszpanii

Spotkanie projektowe Opportunity w Hiszpanii

W dniach 24-25.11.2022 w hiszpańskiej miejscowości Almunia de Dona Godina odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu #Opportunity

W pierwszym dniu Partnerzy omawiali najważniejsze kwestie dotyczące tworzonych rezultatów projektu, zwłaszcza MOOC – obszernego kursu online,  dostępnego dla wszystkich chętnych w trzech językach (angielskim, hiszpańskim i francuskim), dotyczącego sportów i gier tradycyjnych – ich znaczenia, wartości oraz możliwości ich praktycznego wykorzystania do m.in. integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi przez sport oraz równości płciowej w sporcie.

Kurs jest już dostępny pod tym adresem: https://cooperation.inefc.es/

Obrady odbyły się w murach wyjątkowego muzeum – El Fuerte – poświęconego w całości zabawom, grom i sportom tradycyjnym. Partnerzy zwiedzali je, oprowadzani przez Fernando Maestro – wybitnego znawcę gier tradycyjnych, który ofiarował swoje prywatne zbiory na rzecz tego Muzeum.

W drugim dniu Partnerzy projektu wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach praktycznych:

- w ich pierwszej części Partnerzy byli instruktorami i prowadzili różne gry tradycyjne, w których brały udział drużyny, złożone z młodzieży salezjańskiej i osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które grały razem,

- w drugiej części to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi pełniły rolę instruktorów, pokazując kilka gier tradycyjnych Partnerom projektu Opportunity.

Prace w tym ważnym i złożonym projekcie trwają. Następne spotkanie w przyszłym roku w Polsce.

Na koniec projektu powstaną bardzo cenne materiały nt. praktycznych aspektów wykorzystania sportów i gier tradycyjnych do integracji społecznej i równości płciowej w sporcie.

Na spotkaniu w Almunii Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji reprezentował dr Bartosz Prabucki – który prowadził podczas zajęć praktycznych kilka gier tradycyjnych: Molkky, Sjoelbak, „7 i pół” oraz la Rana.

opportunity3

opportunity4

opportunity5

Kontakt

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU
I EDUKACJI

 

 

Zapraszamy również do naszych kanałów w social media