Aktualności

Love Earth to the Moon and Back - relacja z Czech

Love Earth to the Moon and Back - relacja z Czech

 

Za nami kolejna odsłona projektu Erasmus Plus “Love Earth to the Moon and Back”. Tym razem nasi wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku udali się do miejscowości Kromieryż w Czechach. Organizatorem wizyty  była szkoła Tauferova Strědni Odborná Škola Veterinární – instytucja ciesząca się w swoim kraju wielką renomą i po prostu  fantastyczne miejsce. Od 29. maja do 04. czerwca 2022r. Wiktoria, Zuzia i Igor brali udział w warsztatach organizowanych przez naszych gospodarzy. Każdego dnia, wraz ze swoimi równieśnikami z Czech i Francji pracowali pod kierunkiem naukowców z Manisa Celal Bayar University z Turcji nad zbieraniem materiałów służących do opracowania programu nauczania dla edukacji ekologicznej w szkołach średnich. Wzięli również udział w warsztatach na temat regulacji prawnych w zakresie ochrony środowiska w Unii Europejskiej i na świecie, które zostały poprowadzone przez panie Tatjanę Christelbauer i Iris Toto z Agency for Cultural Diplomacy w Wiedniu.

Ważnym elementem projektów Erasmus Plus jest poznawanie rónych kultur oraz zrozumienie ich tradycji i zwyczajów. Właśnie dzięki takiemu rodzajowi kształcenia program ten realizuje politykę szerzenia tolerancji wobec innych narodowości i kultur. Gospodarze wizyty zadbali więc o to, żeby ich goście dowiedzieli się o regionie miasta Kromieryż jak najwięcej. Oprócz nocnego zwiedzania miasta z przewodnikiem, była więc wizyta w Urzędzie Miasta Kromieryż gdzie Panowie Karel Holík i Vít Peštuka opowiedzieli m.in. o tym jak miasto łączy politykę ekologiczną z propagowaniem sportu oraz troską o zdrowie mieszkańców. Były wycieczki do sąsiednich miejscowości: Hostetin i Zlin. W pierwszej z nich wszyscy uczestnicy mogli zetknąć się  z technologią ekologiczną, która jest wykorzystywana w Austrii. Pan przewodnik opowiedział o zasadach budowy domu pasywnego, działania oczyszczalni ścieków, innowacyjnych rozwiązaniach pozwalających na oszczędność energii, uprawie ekologicznego sadu,  a także o systemie zaopatrzenia w ciepło całej wioski przy pomocy jednego pieca. Z kolei w drugiej miejscowości można było podziwiać miejsce, w którym historia i natura mieszają się ze współczesnością. Utworzone w XIX w. na terenie rozległego parku zoo jest drugim najczęściej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Czechach. Oferuje ono wyprawę przez specjalne strefy nazwane tak jak kontynenty i prezentuje faunę typową dla danych regionów. Bogactwo zwierząt i roślin, rozmiary wybiegów oraz sposób ich zaaranżowania są imponujące.

Celem naszego projektu jest poszerzanie świadomości i kształcenie w zakresie ochrony środowiska dlatego zdecydowanie najbardziej wzruszającym momentem całej wizyty w Kromieryżu (oprócz wieczoru pożegnalnego) było wspólne sadzenie drzewa w Ogrodzie Zamkowym, który wraz ze znajdującym się obok Pałacem Arcybiskupim jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasze drzewko zostało opatrzone tabliczką z nazwą projektu oraz nazwami krajów w nim uczestniczących. Oczywiście sam Pałac również był ważnym elementem naszych wycieczek. Jest doskonale zachowanym zabytkiem, w którego zachwycających wnętrzach Miloš Froman nakręcił swój nagrodzony ośmioma Oscarami film „Amadeusz”.

Warsztaty projektu ”Love Earth to the Moon and Back” w Czechach to niezapomniana przygoda. Mamy świadomość, że przed nami dużo pracy nad jego rezultatami, ale miło i ciekawie będzie ją wykonywać w towarzystwie naszych partnerów z Austrii, Czech, Litwy, Islandii, Francji i Turcji.

 

 

Kontakt

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU
I EDUKACJI

 

 

Zapraszamy również do naszych kanałów w social media