Aktualności

Zajęcia z gier i zabaw tradycyjnych w SP im. H. Gieburowskiej w Głuchowie w ramach projektów: Project Opportunity Erasmus i STYLE

Zajęcia z gier i zabaw tradycyjnych w SP im. H. Gieburowskiej w Głuchowie w ramach projektów: Project Opportunity Erasmus i STYLE

Dr Bartosz Prabucki - ekspert gier tradycyjnych w Instytucie Rozwoju Sportu i Edukacji przeprowadził 15 grudnia 2022 r. zajęcia z gier i zabaw tradycyjnych w Szkole Podstawowej im. H. Gieburowskiej w Głuchowie w ramach projektów: Project Opportunity Erasmus i #STYLE.

Dzieci z 4 klasy SP grały w wybrane gry tradycyjne razem ze swoimi rodzicami.

Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej części wszyscy wysłuchaliśmy krótkiego, ale bardzo ciekawego wykładu o znaczeniu tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych na świecie.

Druga cześć w całości była poświęcona grą i zabawą. Wszyscy uczestnicy rodzice i dzieci zostali podzielenia na sześć drużyn. Wszystkie drużyny rywalizowały w następujących grach i zabawach:

  • PIERŚCIENIÓWKA - ten zbliżony nieco do siatkówki sport wymyślił w latach 30. XX wieku nauczyciel gimnastyki – Władysław Robakowski. Powstała ona w następujący sposób – Robakowski obserwował zabawy rybaków na mazurskich jeziorach. Przerzucali oni boje przez dziurawe, nieużywane już do połowu, sieci. Zainspirowany tym nauczyciel postanowił sprawdzić, jak przerzucałoby się piłkę przez podobną siatkę.
  • RINGO - gra została wymyślona przez znanego szermierza i dziennikarza Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959, natomiast jako polski sport o charakterze indywidualnym i zespołowym istnieje od 1973, kiedy to zaczęto organizować otwarte mistrzostwa Polski w ringo.
  • KUBB (inna nazwa - sześcian) - klasyczna, zręcznościowa gra Wikingów o prostych zasadach. W grze uczestniczą dwie 2-6 osobowe drużyny. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza przewróci króla i inne pionki przeciwnika. Grać można na trawie, piasku, żwirze czy śniegu.
  • WOŁANY - wszyscy ustawiają się w kręgu, a jedna osoba wchodzi do środka z piłką w ręku. Podrzuciła ją i wykrzyknęła imię wybranego kolegi/koleżanki. Jej lub jego zdaniem jest złapać piłkę i krzyknąć “STOP! “. W tym czasie wszyscy pozostali rozbiegają się na różne strony i w momencie usłyszenia słowa “stop”, zatrzymują się i stają nieruchomo. Osoba z piłką może zrobić dwa kroki w dowolnym kierunku i starać się trafić wybranego uczestnikami piłką. Jeśli jej lub jemu się to uda, trafiony uczestnik wchodził do środka i powtarzał grę.
  • MOLLKY (kręgle fińskie) - pierwszy z zawodników rzuca woreczkiem w kręgle. Liczba wywróconych kręgli, to liczba zdobytych przez niego punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wywrócony zostanie tylko jeden kręgiel. W takim przypadku zawodnik zdobywa tyle punktów, ile pokazuje liczba na wywróconym kręglu.

Rozgrywki odbywały się w zabawowej i twórczej atmosferze. Były świetną rozrywką i elementem integrującym dzieci i rodziców. Tradycyjne gry i zabawy są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu o każdej porze roku.

f22

 

f1

f4

Kontakt

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU
I EDUKACJI

 

 

Zapraszamy również do naszych kanałów w social media