Aktualności

Pobierz e-podręcznik o 26 sportach tradycyjnych powstały w ramach projektu STYLE

Zapraszamy do zapoznania się z e-podręcznikiem, który powstał w ramach projektu STYLE i zawiera 26 gier tradycyjnych z modyfikacjami na potrzeby osób starszych oraz 5 tańców z 5 krajów europejskich.

Głównym celem projektu STYLE było zaoferowanie wartości dodanej i zmiana obecny sposób uprawiania sportu w grach dla dzieci, łącząc tradycyjne sporty i gry z pięciu krajów europejskich (Grecja, Polska, Rumunia, Serbia i Turcja) i dodanie modyfikacji dla potrzeb osób starszych. Ponadto znalezienie najlepszego połączenia sportu i ćwiczeń dla młodych i starszych Europejczyków, pod parasolem radości, zachowania tradycji, nauki poprzez moralność i zwyczaje, które ilustrują tradycyjne gry.

Tradycyjne gry i zabawy (TSG) są wartościowym i wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu.

Różnorodność każdego kraju europejskiego, wyjątkowe specyfikacje, odmienna historia i wspólne cechy odegrały ważną rolę.

Warto wiedzieć, że sporty tradycyjne to:

a) Zdrowie. Udowodniono naukowo, że TSG może mieć pozytywny wpływ na stan fizyczny, psychiczny i zdrowia społecznego,

b) Edukacja. TSG uczą się odpowiedzialności, współpracy, pracy zespołowej, logicznego myślenia, analizowania złożone sytuacje, znajdowanie rozwiązań, wygrywanie i znoszenie porażek itp.,

c) Rekreacja. Gry to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, relaks, zapomnienie codziennych obowiązków i problemów oraz odzyskać siły witalne i dobry nastrój,

d) Integracja i integracja społeczna. GTS, gdy są odpowiednio dobrane i przygotowane, są wspaniały sposób na integrację ludzi i włączenie wielu grup do aktywności fizycznej, np. osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, dzieci, kobiety lub osoby starsze.

Odnosząc się do ostatniej wartości TSG, sporty i gry mogą być idealnym sposobem na integrację społeczną między pokoleniami – młodzieżą i osobami starszymi.

 ehandbook style

 

Zapraszamy do pobrania z linku bezpłatnego e-podręcznika STYLE_Handbook.pdf

Kontakt

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU
I EDUKACJI

 

 

Zapraszamy również do naszych kanałów w social media