Aktualności

Uczniowie Jagiellonki Płock z projektem Love Earth To The Moon And Back w Wiedniu

Od 27 listopada 2023 r. zespoły z 6 krajów partnerskich realizujących projekt Love Earth To The Moon And Back pracowały w Wiedniu pod kierunkiem ACD - Agentur für Kulturdiplomatie i jej partnera stowarzyszonego BBI Wien - Bundes-Blindeninstitut BBI Wien czyli Federalnego Instytutu Osób Niewidomych w Wiedniu. Wykonywane zadania były inspirowane wizjonerską sztuką Friedensreicha Hundertwassera, Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i 17 celami zrównoważonego rozwoju.

Zapraszamy do przeczytania sprawozdania:

Rankiem 27 listopada uczestnicy projektu spotkali się przy niezwykłym domu Hundertwassera znajdującym się w 3. Dzielnicy Wiednia, a następnie udali się na spotkanie z Dyrektorem BBI, panem Horstem Ganitzerem. Dzięki uprzejmości szkoły mogliśmy pracować w jej siedzibie, a także poznać jej historię i zasady funkcjonowania. BBI istnieje od 1804r. i jest nasjtarszą instytucją tego typu w krajach niemieckojęzycznych. Jego muzeum prezentuje obszerną kolekcję obrazów, pism, maszyn do pisania, wyposażenia i dokumentów. Oprócz zwiedzania izby pamięci szkoły, pierwszego dnia obejrzeliśmy też prezentację wideo dotyczącą geografii, historii i kultury Austrii i Wiednia, a także wysłuchaliśmy muzycznej pocztówki Vienna Sound stworzonej przez uczniów BBI. Vienna Sound to innowacyjny pomysł, w którym zamiast obrazów słyszy się dźwięki – w tym przypadku utwory grane przez uczniów oraz krótkie historie przez nich opowiedziane.

Ponieważ tematem przewodnim naszej wizyty była „Edukacja ekologiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju: cyfrowe narzędzia uczenia się”, w trakcie pobytu w Wiedniu zaprezentowano nam innowacyjne podejście Hundertwassera do edukacji ekologicznej. Zespoły partnerskie udały się również do wiedeńskiej spalarni śmieci - Wien Energie Spittelau gdzie wysłuchały wykładu na temat innowacyjnego podejścia do ekologii w sektorze energetycznym. Trzeba przyznać, że odnowiona według projektu Hundertwassera spalarnia w niczym nie przypomina tradycyjnych miejsc tego typu. Technologia w niej używana, fasada budynku, podejście do ochrony przyrody robią ogromne wrażenie. Podobnie jak opowieść naszych przewodników o sokołach, które przebywają w Złotej Wieży i służą jako wskaźnik kontroli jakości powietrza.

Kolejne wydarzenie, w którym wzięli udział uczestnicy mobilności to wycieczka do Terme Rogner Bad Blumau. Podczas wizyty w tym niezwykłym miejscu mogliśmy podziwiać wizjonerskie podejście Hundertwassera do zielonej architektury, architektury w służbie człowiekowi i przyrodzie oraz zdrowia psychicznego. W drugiej części dnia wzięliśmy udział w szkoleniu „Odporność, dobre samopoczucie, zdrowie kadry nauczycielskiej” prowadzonym przez panią Tatjanę Christelbauer z ACD. Zaprezentowane zostało podejście Hundertwassera do kreatywnych rozwiązań i optymalizacji sal lekcyjnych.

W następnym dniu pobytu, nauczycielka BBI pani Carla Laskovitz przeprowadziła szkolenie na temat wykorzystania technologii wspomagających nauczanie osób niewidomych. Tego dnia mieliśmy możliwość uczyć się pisania alfabetem Braille'a na mechanicznej 6-punktowej maszynie do pisania, a także odwiedziliśmy Dialog im Dunkeln – miejsce, w którym zwiedza się pomieszczenia w całkowitej ciemności symulującej funkcjonowanie osób niewidzących. Przedstawiliśmy również raporty i wnioski z przetestowanych do tej pory lekcji, których scenariusze są systematycznie dołączane do platformy edukacyjnej tworzonej w ramach projektu Le_Moon oraz sprawozdanie z ewaluacji wszystkich przeprowadzonych do tej pory działań.

Temat przewodni aktywności projektowych wykonywanych w Wiedniu zainspirował nas do dalszych działań. To, jak można chronić środowisko naturalne i poprawiać relacje z otaczającym nas światem sprawdziliśmy podczas kreatywnych warsztatów „Let's Braid & Orange The World” oraz w spektaklu teatru mówionego „Orange Feather Flight Control” autorstwa Tatjany Chrsitelbauer jako przykład twórczego przezwyciężenia stresu i napięć, którym jesteśmy poddawani na codzień. Warkocz o długości 16 metrów został najpierw częściowo spleciony przez uczniów BBI, a następnie przez zespoły projektowe dzięki czemu mógł zostać zaprezentowany podczas ceremonii wręczenia certyfikatów. Ten właśnie warkocz z długich pomarańczowych lin to nasz wspólny symboliczny wkład w  trwające 16 dni działania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przypada na 25 listopada i został uchwalony w 1999r. przez ONZ. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie są prowadzone przeróżne kampanie dotyczące zwalczania przemocy i dyskryminacji. 

Ceremonia wręczenia certyfikatów została uświetniona występem dziewczęcego chóru działającego przy BBI. Kolejne spotkanie zespołów projektowych odbędzie się w kwietniu w Polsce.

 Uczestnicy projektu gościli w Wiedniu w dniach 27.11 - 1.12.2023 r. 

le moon4

 

le moon8

 

le moon6

 

 

 

le moon10

 

le moon2

Kontakt

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU
I EDUKACJI

 

 

Zapraszamy również do naszych kanałów w social media